دانلود پروژه معماری اسلامی مسجد جامع یزد Reviewed by Momizat on . دانلود پروژه معماری اسلامی مسجد جامع یزد مسجد جامع يزد ، شاهكار هنر معماري اسلامي مسجد جامع كبير يزد به عنوان شاهكار هنر معماري ايراني و اسلامي همواره در طول سا دانلود پروژه معماری اسلامی مسجد جامع یزد مسجد جامع يزد ، شاهكار هنر معماري اسلامي مسجد جامع كبير يزد به عنوان شاهكار هنر معماري ايراني و اسلامي همواره در طول سا Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » تازه ها » دانلود پروژه معماری اسلامی مسجد جامع یزد

دانلود پروژه معماری اسلامی مسجد جامع یزد

دانلود پروژه معماری اسلامی مسجد جامع یزد

دانلود پروژه مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد ، شاهکار هنر معماری اسلامی

مسجد جامع کبیر یزد به عنوان شاهکار هنر معماری ایرانی و اسلامی همواره در طول سال به ویژه ایام عید نوروز پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.
این بنای با ارزش تاریخی و مذهبی گنجینه‌ای از هنر معماری ایرانی و اسلامی و یکی از میراث گرانبها و ماندگار فرهنگی به جای مانده از گذشتگان است.
این روزها، بنای با ارزش تاریخی و مذهبی مسجد جامع یزد شاهد حضور تعداد زیادی از گردشگران است و هر بازدیدکننده ای با دقت و ریزبینی تمام زوایای مختلف هنر و شاهکار معماری این بنا را می‌بیند و عظمت فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی را از نزدیک مشاهده می‌کند.
ردم ایران و سایر کشورهای جهان، یزد را بامسجد جامع، مجموعه امیرچقماق و بافت خشتی و تاریخی و فرهنگی می‌شناسند و اینها نمادی از هویت، فرهنگ و تمدن مردم این دیار است.
مسجد جامع کبیر یزد در هسته مرکزی شهر یزد و در کنار مجموعه بافت تاریخ یزد واقع شده است و مناره‌های بلند و سر به فلک کشیده‌اش چشم هر بینده‌ای را به خود جلب می‌کند.
بنای اصلی ساختمان مسجد مربوط به قرن ششم و ساختمان کنونی آن مربوط به قرن هشتم و نهم هجری قمری است.
از امتیازات هنر معماری مسجد جامع کبیر یزد می‌توان به قدرت و استواری کاشی کاری‌های نفیس و جالب سر درب بلند و دو کتیبه به خط کوفی و ثلث بر روی کاشی‌های لاجوردی معرق کنار سر درب با شکوه و تزئینات کاشی کاری شده دیوارهای داخل شبستان و زیر دیوارهای گنبد و خارج از گنبد آن اشاره کرد.
این مسجد دارای محراب زیبا و کاشی کاری شده و دو مناره زیبا به ارتفاع ‪ ۴۸متر است.
بر فراز مسجد جامع کبیر یزد گنبد دو پوش و در زیر مسجد پایاب یا سرداب وجود دارد که با آجر و کاشی مزین شده است.

شاخصترین بنای شهر یزد:

این مسجد به لحاظ معماری ازنمونه‌های شاخص مساجد جامع در کشور است. مسجد جامع یزد در قرن ششم هجری بنا شد و امروزه از اثری از آن بر جا نیست ولی بجای آن در قرن هشتم هجری مسجد جامع جدید یزد ساخته شد

گنبدخانه مسجد دارای پلان مربع است که در ارتفاع مناسب با گوشه‌سازی ‌های خاص به هشت، شانزده و سی و دو ضلعی تبدیل شده و گنبدی دو پوش بر فراز آن قرار گرفته است. در ساختمان گنبد از روش خشخاشی استفاده شده که یکی از مهمترین فنون مهندسی در ساخت و ساز سنتی است.

یکی از دو مناره سر در اصلی دارای دو مسیر حرکت مستقل است به گونه‌ای که اگر دونفر همزمان از بالا وپایین در جهت مخالف حرکت نمایند یکدیگر را نخواهند دید.

در زیر ایوان اصلی صد و ده اسما مبارکه الهی به صورتی هماهنگ و کاملا فنی با استفاده از خط کوفی بنایی نقش بسته است.

این مسجد به چند دلیل دارای اهمیت است:نخست آنکه قدیمترین نمونه معماری است که طی قرن ۹ هجری-در معماری مذهبی ناحیه یزد ازآن تقلید شده است.دیگر خصوصیات مهم بنا کاربرد وسیع طاقهای سراسری در شبستانهاست که با تزیین کاشی معرق همراه است.

نام فایل:دانلود پروژه معماری اسلامی مسجد جامع یزد

حجم فایل:۱۲٫۵MB

رمزفایل:www.arc-design.ir

journal_24x24فرمت فایل:DOC
documents_24x24تعداد فایل:۲فایل وورد

قیمت:رایگان دانلود کنید

باسلام خدمت شما همکاران گرامی برای دریافت لینک دانلود باید عضویت ویژه خریداری کنید.
برای خرید عضویت ویژه روی تصویر زیر کلیک کنید.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 673

یک دیدگاه

| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا

ابزار وبمستر

تصویر ثابت

این سایت را حمایت می کنم
ابزار و قالب وبلاگبیست تولز

گوگل پلاس